Ścieżka:

miniatura 01:37

Zagadka Bożonarodzeniowa - na logikę :)

Opis: Tak jak co roku, w prezencie pod choinkę dajemy Wam zagadkę. Wraz z nią życzymy Wam kilogramów logiki (myślenie jak wiadomo bywa ciężkie i szybko się zużywa), metrów sześciennych przyjemności (w postaci prezentów) i megaluksów oświecenia (przy zdawaniu egzaminów i testów). Wesołych Świąt i Udanego Nowego Roku 2019 życzy Pi-stacja Nie zapomnijcie odwiedzić i polubić naszego profilu na Facebooku: http://facebook.com/PistacjaMatematyka a przede wszystkim pamiętajcie, że na naszym portalu https://pistacja.tv znajdziecie wszystko, co może się Wam przydać do zrozumienia matematyki, ilekroć będziecie potrzebowali pomocy. Howgh!

miniatura 09:30

Obliczenia praktyczne - budżet

Opis: jak przygotować budżet dla rodzinnego wydarzenia, na jakie rzeczy zwrócić uwagę podczas tworzenia budżetu, jak zoptymalizować budżet, czyli określić minimalny poziom wydatków.


miniatura 18:35

Obliczenia procentowe w piłce nożnej

Opis: do czego przydaje się na stadionie znajomość procentów, jak dzięki obliczeniom procentowym ocenić umiejętności zawodnika, takie jak celność czy skuteczność, jak wykorzystać procenty do oceny stałych fragmentów gry, takich jak rzuty rożne, wolne czy wrzuty z autu, jak tworzy się klubowe statystyki z wykorzystaniem procentów.

miniatura 00:48

Sylwestrowa zagadka matematyczna

Opis: Dwa zimne ognie palą się dokładnie jedną minutę. Czy bez przełamywania i dzielenia pałczek potrafisz odmierzyć nimi 45 sekund?

miniatura 14:13

Twierdzenie Pitagorasa: wprowadzenie

Opis: czym jest Twierdzenie Pitagorasa, jak udowodnić Twierdzenie Pitagorasa dwiema metodami, jak obliczyć przekątną boiska korzystając z Twierdzenia Pitagorasa.
Poziom:
Gimnazjum Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy:
MAT-SP78-VIII.8

miniatura 01:51

Piracka wyprawa na drugą stronę rzeki

Opis: Byli sobie pirat, lis, królik... i marchewka. Czy zdołasz wymyślić, jak przetransportować całą tę menażerię w komplecie na drugi brzeg rzeki dysponując jedynie malutką łódeczką?


miniatura 12:43

Geometria na boisku

Opis: jakie figury geometryczne można znaleźć na boisku piłkarskim, jakie rozmiary powinno mieć boisko do piłki nożnej i jego elementy, jak sprawdzić, czy dany punkt jest środkiem okręgu, jak obliczyć obwód i pole boiska, jak zapisywać i przeliczać wyrażenia dwumianowane, np 2m 44cm.

miniatura 13:08

Odczytywanie danych z tabel sportowych

Opis: jakie dane na temat gry piłkarzy są zbierane i publikowane w tabelach, jak odczytywać dane z tabel sportowych, jak obliczyć punkty zdobyte w sezonie przez drużynę piłki nożnej, jak sprawdzić, kto jest najlepszym piłkarzem ekstraklasy.