Próbny egzamin ósmoklasisty z Pi‑stacją 2024

Matematyka


Google Classroom Microsoft Teams

Jak się przygotować?

Jak pisać próbne egzaminy w warunkach domowych

  • Wybierz sobie taką godzinę, żeby móc pisać bez przerwy przez cały oficjalny czas przeznaczony na egzamin (170 minut w przypadku egzaminu maturalnego lub 100 minut w przypadku egzaminu ósmoklasisty).
  • Przed pisaniem zgromadź wszystkie potrzebne ci przedmioty. Pamiętaj, że na egzaminie maturalnym możesz korzystać wyłącznie z: długopisu lub pióra piszącego na czarno, linijki i cyrkla. Na egzaminie ósmoklasisty używanie kalkulatora jest zabronione.
  • Można mieć wyłącznie długopis lub pióro piszące na czarno oraz linijkę.
  • Odłóż na bok wszelkie urządzenia telekomunikacyjne i inne rozpraszacze.
  • Wyłącz powiadomienia.
  • Staraj się zmieścić rozwiązanie zadania w wyznaczonym miejscu na arkuszu. Pamiętaj, że na egzaminie nie będzie możliwości wykorzystania dodatkowej kartki. Jeżeli nie jesteś w stanie wydrukować arkusza, tylko wyświetlasz go sobie na ekranie, to przygotuj sobie czyste kartki, a następnie zaznacz na nich miejsce na rozwiązanie każdego zadania, odpowiadające temu z arkusza.
  • Spokojnie, to tylko próba, masz jeszcze czas by powtórzyć materiał przed prawdziwym egzaminem. Pomogą Ci w tym wideolekcje Pi-stacji i nagrania z webinarów powtórkowych, do których linki znajdziesz w tym artykule.

Powtórka last minute przed egzaminem

Jak zaplanować efektywną powtórkę, gdy do ważnego egzaminu zostało mało czasu? Warto skorzystać z łatwo przyswajalnych źródeł wiedzy, takich jak darmowe lekcje Pi-stacji.

Pi-stacja zawiera komplet materiałów zgodnych z programem szkoły podstawowej. Filmy są krótkie, dobrze zaprojektowane i wolne od błędów, co sprawia że świetnie nadają się do szybkiej powtórki przed egzaminem lub sprawdzianem. Pamiętaj jednak: do egzaminu ósmoklasisty czy matury nie można przygotować się w kilka godzin. Jeśli jednak masz przed sobą jeszcze kilka dni, można wiele zdziałać. Postępuj według następujących kroków:

  1. Spróbuj rozwiązać (w przewidzianym na to czasie) co najmniej jeden archiwalny arkusz egzaminacyjny.
  2. Zidentyfikuj działy i typy zadań, które sprawiają Ci największe problemy.
  3. Ułóż te działy w kolejności, zaczynając od tych, które najczęściej pojawiają się w archiwalnych arkuszach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na prawdziwym egzaminie też się pojawią.
  4. Zajrzyj na pistacja.tv i wyszukaj playlisty pasujące do pierwszego działu z Twojej listy. Wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
  5. Jeśli do playlisty dołączone są testy (Wyzwania), spróbuj przejść Wyzwanie na poziomie 1. Jeśli je przejdziesz, wypróbuj Wyzwanie na poziomie 2.
  6. Jeśli popełniasz wiele błędów na poziomie 2, obejrzyj całą playlistę, bo pewnie czegoś nie rozumiesz. Tłumaczymy naprawdę bardzo krótko i przejrzyście.
  7. Oglądaj i ćwicz, aż przejdziesz poziom 2. Możesz spróbować poziomu 3, ale poziom 2 powinien wystarczyć Ci do egzaminu.
  8. Jeśli do playlisty nie ma jeszcze Wyzwań, obejrzyj filmy z playlisty. Alternatywnie możesz obejrzeć nasz webinar powtórkowy z danego działu (nowy lub archiwalny) – linki znajdziesz wyżej na tej stronie. Zatrzymuj odtwarzanie po prezentacji każdego zadania i próbuj je samodzielnie rozwiązać, zanim obejrzysz rozwiązanie.
  9. Powtarzaj kroki od 4 do 8 dla kolejnych działów z Twojej listy, dopóki starczy Ci czasu. Skończ naukę dobę przed egzaminem, żeby zdążyć odpocząć. Udowodniono naukowo, że wyspany i wypoczęty umysł lepiej funkcjonuje w stresujących sytuacjach wymagających szybkiego myślenia.

Na przyszłość pamiętaj, że nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Szczęście znacznie częściej sprzyja tym, którzy mu pomagają! Zadania z egzaminu ósmoklasisty i matury z matematyki są łatwe na poziomie obliczeń, lecz dość wymagające na poziomie koncepcyjnym. Zaprojektowano je tak, aby sprawdzały przede wszystkim wymagania ogólne podstawy programowej, które w podręcznikach szkolnych i na lekcjach nierzadko są pomijane, bo brakuje na nie czasu. Chodzi o takie wymagania, jak „(I.2) weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania”, czy „(III.2) dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji”. Analizowanie złożonych zadań (zwłaszcza tekstowych) pomaga wzmocnić te kompetencje, dlatego warto im poświęcić trochę czasu, zamiast tłuc w nieskończoność zadania schematyczne. Trzeba też pamiętać o uważnym czytaniu treści zadań – rzecz niezwykle ważna, bo obliczenie nie tego, co było trzeba, należy do najczęstszych błędów na egzaminach.

Nie wszystkie tematy z podstawy programowej pojawiają się na egzaminach. Centralna Komisja Egzaminacyjna okresowo publikuje wymagania, w których wymienione są tematy obowiązujące na danym egzaminie. Można je znaleźć na stronie: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/podstawa-programowa/

Powodzenia!