Pytania i odpowiedzi

Do czego służy Pi-stacja?

Pi-stacja powstała po to, by wyrównywać szanse edukacyjne dzieci, które z powodów ekonomicznych lub logistycznych nie mogą korzystać z płatnych korepetycji. Wierzymy, że najlepiej mogą pomóc tym dzieciom rodzice i nauczyciele. Aby ułatwić im pracę, zachęcamy ich do wykorzystania Pi-stacji jako alternatywy dla podręcznika, która jest łatwiej przyswajalna i mniej czasochłonna niż media drukowane. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do zakładki "Inspiracje".

Czy mogę wykorzystać Pi-stację na zajęciach w mojej szkole?

Jak najbardziej! Pi-stacja powstała między innymi po to, aby pomóc nauczycielom uatrakcyjnić lekcje. Jednak najlepszy efekt osiągniesz zachęcając uczniów do obejrzenia wideolekcji w domu, np. w ramach metody odwróconej lekcji. Więcej wskazówek znajdziesz w zakładce "Inspiracje".

Ile kosztuje Pi-stacja?

Pi-stacja była i jest całkowicie darmowym narzędziem dydaktycznym. Nie wymaga i nigdy nie będzie wymagać żadnych opłat. Można z niej korzystać bez konieczności rejestracji i logowania się. 

Kto jest autorem Pi-stacji?

Pi-stacja jest projektem rozwijanym przez zespół fundacji Katalyst Education - organizacji non-profit, której celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej, wejdź na stronę www.katalysteducation.org.

Jakie inne projekty prowadzi fundacja Katalyst Education?

Oprócz darmowych wideolekcji tworzymy także bezpłatne narzędzie wspierające realizację doradztwa zawodowego w szkole. Zajrzyj na Mapę Karier i poznaj naszą interaktywną bazę wiedzy o zawodach i rynku pracy, scenariusze lekcji, artykuły i poradniki dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

Jak powstają wideolekcje Pi-stacji?

Wideolekcje Pi-stacji są tworzone przez zespół produkcyjny, w którego skład wchodzą: tutorzy, nauczyciele i nauczycielki danego przedmiotu, graficzki, dźwiękowiec i kontrolerzy jakości. Przy każdym filmie znajdziesz informacje o jego autorach w zakładce „Autorzy”.

 

Lekcje są nagrywane w oparciu o starannie przygotowywane scenariusze, zgodne z podstawą programową, które są sprawdzane pod kątem jakości merytorycznej, metodycznej i językowej. Podobnej kontroli podlega warstwa wizualna filmu, tworzona przez zespół graficzny w stałym kontakcie z nauczycielami. Potem jeszcze tylko kolejna kontrola jakości zmontowanego materiału, oczyszczenie ścieżki dźwiękowej i po ostatecznym zatwierdzeniu film jest publikowany. Po publikacji do każdego filmu dodawane są napisy (polskie i ukraińskie) oraz plansze podsumowujące w wersji PDF do pobrania i wydrukowania.

Skąd pochodzą środki na rozwój Pi-stacji?

Działalność Katalyst Education finansujemy ze środków pozyskanych od darczyńców. Naszym głównym darczyńcą jest White Star Educational Foundation. Wspierają nas również inne organizacje, instytucje i osoby prywatne, za co serdecznie dziękujemy!

 

Także Twoja wpłata pomoże nam w dodawaniu nowych wideolekcji Pi-stacji, a tym samym wesprze nas w misji wyrównywania szans wszystkich uczniów. Dowiedz się, jak przekazać nam darowiznę.

  

Możesz również przekazać na rzecz naszej fundacji 1,5% podatku. Wpisz nasz numer KRS 0000558853 w rocznym zeznaniu podatkowym.

Jak mogę Was wesprzeć?

Dowiedz się, jak przekazać nam darowiznę.

 

Możesz również przekazać na rzecz naszej fundacji 1,5% podatku. Wpisz nasz numer KRS 0000558853 w rocznym zeznaniu podatkowym.

 

Możesz nam pomóc nie tylko finansowo.

Obserwuj media społecznościowe Pi-stacji (w tym kanały przedmiotowe na YouTube, Facebook, LinkedIn) i udostępniaj informacje o naszych bezpłatnych zasobach, aby dotarły do jak największej liczby uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

Z radością przeczytamy też, w jaki sposób Pi-stacja wspiera Cię w nauce lub w nauczaniu. Bezpośrednie relacje od użytkowników pomagają nam uwiarygodnić przekaz o skuteczności naszych wideolekcji i wspierają nasze wysiłki związane z pozyskiwaniem środków finansowych na rozwój projektu.

Czy Pi-stacja jest dostępna wyłącznie po polsku?

Pi-stacja powstała w 2015 roku jako zasób edukacyjny wspierający uczniów realizujących polski program nauczania. Od 2022 roku każda wideolekcja ma ukraińskie napisy, by wspierać adaptację uczniów z Ukrainy do polskiego systemu edukacji.W tym samym czasie uruchomiliśmy projekt Pi-stacja Ukraina, którego zespół tworzy darmowe wideolekcje po ukraińsku zgodne z ukraińską podstawą programową. Do dziś Pi-stacja Ukraina opublikowała już ponad 1000 darmowych filmów edukacyjnych m.in. z matematyki, języka ukraińskiego, biologii, chemii czy geografii.

Jak mogę wykorzystać Pi-stację w szkole?

Pi-stację można wykorzystać na wiele sposobów. Nauczycieli zachęcamy do pokazywania filmów na lekcjach lub polecenia ich uczniom do samodzielnego obejrzenia w domu. Stąd tylko krok do prowadzenia odwróconych lekcji, czyli nowoczesnej metody nauczania, w której uczniowie wstępnie przyswajają materiał w domu, a czas na lekcji przeznaczony jest na wyjaśnianie wątpliwości i ćwiczenia praktyczne. Dzięki temu nauczyciel może wprowadzić indywidualizację nauczania, dostosowując poziom trudności zadań do potrzeb edukacyjnych konkretnego ucznia.

 

Uczniowie mogą sięgać po Pi-stację, jeśli potrzebują, aby ktoś wyjaśnił im dane zagadnienie innymi słowami, albo jeśli wolą uczyć się z filmów zamiast z notatek czy podręczników. Mogą się nimi także wspomagać, jeśli są w systemie nauczania indywidualnego lub w edukacji domowej. Rodzice natomiast skorzystają z naszych filmów, jeśli chcą razem z dziećmi odrobić zadanie domowe, powtórzyć materiał przed sprawdzianem albo jeśli sami uczą swoje dzieci w programie edukacji domowej.

 

Nasze pomysły na wykorzystanie wideo w edukacji znajdziesz w dziale „Inspiracje”. Jeśli natomiast znajdziesz własny, oryginalny, autorski sposób na wykorzystanie Pi-stacji, będziemy cieszyć się tym bardziej! Możesz wtedy napisać do nas i opowiedzieć o swoim pomyśle albo pokazać, jak go realizujesz. Może opublikujemy go wtedy jako nową inspirację w naszej bazie tak, aby inni nauczyciele, rodzice lub uczniowie mogli z niego korzystać.

Czy mogę wykorzystać zasoby Pi-stacji we własnych materiałach lub na stronie www?

Wszystkie materiały publikowane na Pi-stacji (wideolekcje, ćwiczenia, próbne arkusze egzaminacyjne, pomoce dydaktyczne itp.) są otwartymi zasobami edukacyjnymi udostępnionymi na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowej (CC BY-NC-SA 4.0). Zgodnie z jej warunkami możesz w pełni legalnie i bezpłatnie kopiować oraz rozpowszechniać nasze wideolekcje, ale wyłącznie w celach niekomercyjnych. Pamiętaj jednak o prawidłowym oznaczeniu źródła: Treści dostępne za darmo na: Pi-stacja (pistacja.tv), licencja CC BY-NC-SA 4.0.

 

UWAGA: Możliwość korzystania z materiałów publikowanych na Pi-stacji nie jest jednoznaczna ze zgodą na publikację naszego logotypu, a także naszych logotypów przedmiotów, w oderwaniu od naszych materiałów. Logotyp Pi-stacji to zarejestrowany znak towarowy i każdorazowo jego użycie wymaga naszej zgody. W przypadku wątpliwości napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Czy mogę o was napisać?

Tak, bardzo do tego zachęcamy. Będziemy wdzięczni za umieszczenie linku do strony (pistacja.tv). Jeśli możesz, daj nam też znać, gdzie i w jaki sposób rozpowszechniasz informacje o Pi-stacji. Chętnie zbieramy takie informacje, bo dają nam lepszą wiedzę o zasięgu naszego projektu.

Czy mogę użyć zrzutów ekranu z Pi-stacji w publikacji?

Tak. Oczekujemy jednak, że podasz źródło. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Czy mogę pokazać Pi-stację na konferencji?

Oczywiście. Będziemy bardzo wdzięczni. Daj nam znać, gdzie i kiedy Pi-stacja będzie prezentowana. Lubimy odnotować sobie takie wydarzenia, żeby móc oszacować, jaki zasięg mają nasze projekty. Jeśli chcesz nas zaprosić do udziału w wydarzeniu, skontaktuj się z nami: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Czy mogę szkolić w zakresie korzystania z Pi-stacji?

Tak. Cieszymy się z każdej promocji Pi-stacji. Będzie nam miło, jeśli dasz nam znać, gdzie i kogo szkolisz.

Jak mogę się z wami skontaktować?

Skorzystaj z formularza kontaktowego (link w stopce na stronie głównej). Możesz też napisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwonić na numer +48 22 324 52 00.

Jak mogę zgłosić błąd w treści zasobów lub w działaniu strony?

Poszukaj w prawym dolnym rogu zielonej ikonki z napisem „Kontakt”. Możesz też wysłać nam maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Jesteśmy wdzięczni za każdą uwagę, która pomaga nam dostarczać uczniom wysokiej jakości materiały edukacyjne.