Pytania i odpowiedzi

Do czego służy Pi-stacja?

Pi-stacja powstała po to, by wyrównywać szanse edukacyjne tych dzieci, które z powodów ekonomicznych lub logistycznych nie mogą korzystać z płatnych korepetycji. Wierzymy również, że najlepiej pomóc tym dzieciom mogą rodzice i nauczyciele. Aby ułatwić im pracę, zachęcamy ich do wykorzystania Pi-stacji jako alternatywy dla podręcznika, która jest łatwiej przyswajalna i mniej czasochłonna niż media drukowane. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do działu "Inspiracje" - kliknij w link w górnym menu

Czy mogę wykorzystać Pi-stację na zajęciach w mojej szkole?

Jak najbardziej! Pi-stacja powstała między innymi po to, aby pomóc nauczycielom uatrakcyjnić lekcje. Jednak najlepszy efekt osiągniesz zadając wideolekcje do obejrzenia w domu. Więcej w dziale Inspiracje.

Ile kosztuje Pi-stacja?

Pi-stacja była i jest całkowicie darmowym narzędziem dydaktycznym. Nie wymaga i nigdy nie będzie wymagać żadnych opłat. Można z niej korzystać bez konieczności rejestracji i logowania się. Wszystkie materiały są udostępniane na otwartych licencjach, zezwalających na dowolne wykorzystanie (w tym: modyfikowanie, rozpowszechnianie, wykorzystywanie fragmentów utworu, publikację na własnych platformach) pod warunkiem podania fundacji Katalyst Education jako pierwotnego autora. Prawidłowe przypisanie autorstwa: Fundacja Katalyst Education http://katalysteducation.org

Jak powstają wideolekcje Pi-stacji?

Wideolekcje Pi-stacji są tworzone przez zespół produkcyjny, w którego skład wchodzą: tutorzy, nauczycielki matematyki, graficzki, dźwiękowiec i kontrolerzy jakości. Lekcje są nagrywane w oparciu o starannie przygotowywane skrypty, następnie sprawdzane pod kątem jakości merytorycznej, metodycznej i językowej. Po niezbędnych poprawkach, filmy są przekazywane do montażu, gdzie nadawany jest im ostateczny kształt. Potem jeszcze tylko kolejna kontrola jakości, czyszczenie dźwięku i po ostatecznym zatwierdzeniu film jest publikowany. Osobną pracą jest jego otagowanie i opisanie tak, aby ułatwić użytkownikom wyszukanie ich na stronie, a także opracowanie napisów dla niedosłyszących i plansz podsumowujących do pobrania.

Jak mogę wykorzystać Pi-stację w szkole?

Pi-stację można wykorzystać na wiele sposobów. Nauczycieli zachęcamy do pokazywania filmów na lekcjach lub zadawania ich uczniom do domu. Stąd tylko krok do prowadzenia lekcji odwróconych, czyli nowoczesnej metody nauczania, w której uczniowie wstępnie przyswajają materiał w domu, a czas na lekcji przeznaczony jest na wyjaśnianie wątpliwości i ćwiczenia. Uczniowie mogą sięgać po Pi-stację, jeśli potrzebują, aby ktoś wyjaśnił im dane zagadnienie innymi słowami, albo jeśli wolą uczyć się z filmów zamiast z notatek czy podręczników. Mogą się nimi także wspomagać, jeśli są w systemie nauczania indywidualnego. Rodzice natomiast skorzystają z naszych filmów, jeśli chcą razem z dziećmi odrobić zadanie domowe albo jeśli sami uczą swoje dzieci w programie edukacji domowej. Nasze pomysły znajdziesz w dziale "Inspiracje" – kliknij w link w górnym menu. Jeśli natomiast znajdziesz własny, oryginalny, autorski sposób na wykorzystanie Pi-stacji, będziemy cieszyć się tym bardziej! Możesz wtedy napisać do nas i opowiedzieć o swoim pomyśle albo pokazać, jak go realizujesz. Może opublikujemy go wtedy jako nową inspirację w naszej bazie tak, aby inni nauczyciele mogli z niego korzystać.

Czy mogę użyć w mojej pracy zadania z wideolekcji?

Tak, wszystkie treści, które publikujemy są udostępniane na otwartej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0, co oznacza, że możesz je przerabiać, kopiować i używać ich, jak tylko chcesz, zarówno w szkole jak i poza nią, pod warunkiem, że oznaczysz nas jako pierwotnego autora. Prawidłowe przypisanie autorstwa: Pi-stacja Matematyka http://pistacja.tv

Czy mogę użyć zrzutów ekranu z Pi-stacji w publikacji?

Tak. Oczekujemy jednak, że podasz źródło.

Czy mogę o was napisać?

Tak, bardzo do tego zachęcamy. Będziemy wdzięczni za umieszczenie linku do strony (pistacja.tv). Jeśli możesz, daj nam też znać, gdzie i w jaki sposób rozpowszechniasz informacje o Pi-stacji – chętnie zbieramy takie informacje, bo dają nam lepszą wiedzę o zasięgu, jakie ma nasz projekt.

Czy możecie przyjechać do mojej szkoły?

Czasem zdarza nam się odwiedzać szkoły, aby zaprezentować Pi-stację. Jeśli jesteś tym zainteresowana/y, najpierw zajrzyj do zakładki "Współpraca", a potem skontaktuj się z nami.

Czy mogę pokazać Pi-stację na konferencji?

Oczywiście. Będziemy bardzo wdzięczni. Daj nam znać, gdzie i kiedy Pi-stacja będzie prezentowana. Lubimy odnotować sobie takie wydarzenia, żeby móc oszacować, jaki zasięg mają nasze projekty.

Czy mogę szkolić w zakresie korzystania z Pi-stacji?

Tak. Cieszymy się z każdej promocji Pi-stacji. Będzie nam miło, jeśli dasz nam znać, gdzie i kogo szkolisz.

Jak mogę się z wami skontaktować?

Skorzystaj z formularza kontaktowego (link w stopce na stronie głównej). Możesz też napisać na adres: kontakt(małpa)pistacja.tv lub zadzwonić na numer 22 324 5212.

Jak mogę zgłosić błąd w treści zasobów lub w działaniu strony?

Poszukaj ikonki z napisem Feedback. Możesz też skorzystać z formularza kontaktowego lub wysłać nam maila (patrz wyżej).

Kto jest autorem Pi-stacji?

Pi-stacja jest dziełem zespołu Fundacji Katalyst Education – pozarządowej, niezależnej i niedziałającej dla zysku organizacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nas więcej, wejdź na stronę https://katalysteducation.org. Jeśli chcesz wiedzieć, kto pracował przy poszczególnych filmach, informacje o autorach znajdziesz pod każdym filmem na pistacja.tv w widoku odtwarzacza.