Ścieżka:

Pi-stacja to nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego i ściśle do niej dopasowanych. Zaczynamy od matematyki – na naszej stronie pistacja.tv i na kanale YouTube mamy już ponad 200 kilkuminutowych filmów, w których nasi tutorzy tłumaczą wszystko, co zawiera (stara i nowa) podstawa programowa od liczb naturalnych po mnożenie potęg.

Kanał Pi-stacja 

Naszym celem jest wyrównywanie szans uczniów. Jeśli ktoś nie może pozwolić sobie na płatne korepetycje, nasze darmowe, angażujące widza filmy są najlepszą alternatywą. Oddajemy naszym odbiorcom wysokiej jakości materiały edukacyjne, z których można uczyć się w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym.

Kto i jak może korzystać z Pi-stacji? Nauczycieli zachęcamy do pokazywania filmów na lekcjach, co może dać im czas, aby popracować indywidualnie z najbardziej potrzebującymi uczniami. Nasze filmy są również doskonałe do powtarzania materiału w domu. Stąd tylko krok do prowadzenia lekcji odwróconych, czyli nowoczesnej metody nauczania, w której uczniowie wstępnie przyswajają materiał w domu (zazwyczaj przy pomocy filmów edukacyjnych), a czas na lekcji przeznaczony jest na wyjaśnianie wątpliwości i ćwiczenia. Uczniowie mogą sięgać po Pi-stację, jeśli potrzebują, aby ktoś wyjaśnił im dane zagadnienie innymi słowami albo jeśli wolą uczyć się z filmów, a nie z notatek czy podręczników Mogą się nimi także wspomagać, jeśli są w systemie nauczania indywidualnego. Rodzice natomiast skorzystają z naszych filmów, jeśli chcą razem z dziećmi odrobić zadanie domowe albo jeśli sami uczą swoje dzieci w programie edukacji domowej.

Każdy filmik oprócz jasno wyjaśnionego zagadnienia pokazuje także przykłady zadań z rozwiązaniami krok po kroku. Żeby dać szansę uczniowi spróbować własnych sił – tak jak w trakcie korepetycji – w filmach zachęcamy ich do tego oznaczając odpowiednie miejsca pauzą. Staramy się także – wszędzie tam, gdzie to możliwe – dostarczać widzom przykładów i zadań opartych o ich potencjalne doświadczenia i nawiązywać do sytuacji “z życia wziętych”.

Zarówno na kanale pistacja.tv, jak i na naszym kanale YouTube, filmy ułożone są w prosty i przejrzysty sposób w playlisty tematyczne (np. “Wstęp do geometrii” lub “Wyrażenia algebraiczne”). Zarówno playlisty jak i poszczególne filmy oznaczone są tagami, które ułatwiają ich wyszukiwanie. Są również pokategoryzowane wg. poziomu edukacyjnego i oznaczone kodami nowej i starej podstawy programowej. Po kliknięciu kodu można przeczytać treść odpowiedniego wymagania szczegółowego z podstawy programowej. To pomoc zwłaszcza dla nauczycieli poszukujących filmów pasujących do danej lekcji.

Playlista

Wszystkie filmy zawsze będzie można za darmo pobierać, kopiować, a nawet wycinać ich fragmenty i tworzyć na ich bazie własne wersje w dowolnym, nawet komercyjnym celu (opublikowane są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska CC BY 3.0). Pi-stacja zatem to nie tylko źródło wiedzy, ale także zasób materiałów stanowiących inspirację do tworzenia własnych pomocy naukowych. Opcja pobierania jest dostępna tylko na pistacja.tv, ponieważ serwis YouTube nie zapewnia takiej możliwości. Oprócz tego na pistacja.tv można również pobrać gotowe do wydruku plansze podsumowujące do każdego filmu. Do niektórych filmów (docelowo dla wszystkich) dostępne do pobrania są także napisy dla niesłyszących.