Czy warto uczyć się przedmiotów ścisłych? Poznaj 7 niezwykłych zawodów i daj się przekonać
Nie umiemy przewidzieć, co będzie za 10, 20, 30 lat... Co do jednego jednak nie ma wątpliwości – wynalazki i nowe technologie to nasza przyszłość, a zatem również przyszłość rynku pracy. Potrzebujemy specjalistów (w Polsce, Europie i na świecie), którzy zajmą się projektowaniem nowatorskich rozwiązań. I przy okazji będą bardzo dobrze zarabiać!
Pi-stacja powstała po to, aby każdy uczeń w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania czy sytuacji materialnej) mógł zrozumieć materiał przerabiany w szkole. Jako twórcy Pi-stacji wierzymy, że nasze wideolekcje z matematyki, chemii i fizyki pomogą Ci lepiej przygotować się do codziennych zajęć i ważnych egzaminów. Wyznam Ci jednak, że nasze plany sięgają dużo dalej. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby przekonać Cię do nauk ścisłych, bo mogą one być trampoliną do satysfakcjonującej kariery zawodowej.
Jeżeli jesteś jeszcze uczniem, możesz nie wiedzieć, w jakich zawodach i branżach przydaje się szkolna wiedza. Masz do tego pełne prawo. Jako uczennica gimnazjum i liceum również nie wiedziałam, co mnie czeka w życiu zawodowym. Wiele odkryć, których dokonywałam na swojej ścieżce kariery, było dla mnie zaskoczeniem. Mimo że każdy musi się zmierzyć ze swoimi wyzwaniami, chcemy, aby Tobie było nieco łatwiej… Dlatego od kilku lat rozwijamy Mapę Karier, bezpłatną stronę internetową, na której znajdziesz opisy kilkuset zawodów.
W tym artykule chcielibyśmy Ci pokrótce przybliżyć 7 ciekawych i różnorodnych zawodów, w których nie tylko wykorzystuje się wiedzę z przedmiotów ścisłych, ale również można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i nieszablonowe zadania.
Inżynier energetyki odnawialnej
Większość energii w Polsce produkowana jest z tradycyjnych źródeł, takich jak węgiel czy ropa naftowa, których zasoby są ograniczone, a eksploatacja związana z zanieczyszczeniem środowiska. Na pewno często słyszysz w mediach informacje, że powinniśmy ograniczyć emisję dwutlenku węgla oraz przestawić się na wydobywanie energii z tzw. czystych źródeł. Opracowywanie urządzeń i systemów, które na to pozwalają, to właśnie praca inżyniera energetyki odnawialnej. Zajmuje się on, w zależności od specjalizacji, projektowaniem farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych, elektrowni wodnych, czy biogazowni.
Jakie przedmioty ścisłe są ważne w tym zawodzie?
Matematyka jest kluczowa do wykonywania pomiarów, obliczania obciążeń i mocy projektowanych systemów. Fizyka pozwala rozumieć właściwości materiałów wykorzystywanych do budowy instalacji oraz opracowywać efektywne procesy zamiany energii słońca czy wiatru w elektryczność. Biologia i chemia przydają się przy produkcji biopaliw, generowaniu energii ze śmieci i do badania wpływu instalacji na otaczające środowisko.
Dowiedz się więcej
Dlaczego energia odnawialna to branża przyszłości? Jakie czekają nas wyzwania i jak to wszystko działa? Obejrzyj 6-minutowe wideo “Czy odnawialne źródła energii mogą zasilić cały świat?” (pamiętaj, aby włączyć polskie napisy w ustawieniach).
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa / Etyczny haker
Wszystkie firmy i instytucje zbierają i przechowują dane. Są to często dane wrażliwe, które, ze względów bezpieczeństwa, nie powinny dostać się w niepowołane ręce (np. dane klientów banku czy placówek medycznych). Praca specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa polega na projektowaniu systemów odpornych na ataki przestępców i przypadkowe wycieki informacji. Taki specjalista współpracuje często z tzw. etycznymi hakerami, którzy próbują złamać zabezpieczenia firmy, aby sprawdzić, jak bardzo jest podatna na ataki z zewnątrz i zidentyfikować słabe punkty systemu.
Jakie przedmioty ścisłe są ważne w tym zawodzie?
Matematyka i informatyka są fundamentem do zrozumienia działania programów i tworzenia własnych, złożonych algorytmów pozwalających na zabezpieczenie sieci komputerowych i serwerów.
Dowiedz się więcej
Aby bronić się przed kradzieżą danych w Internecie, firmy muszą szukać coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Posłuchaj wywiadu z prezesem Digital Footprints w podcaście Zawodowcy.fm, aby dowiedzieć się, jak możemy zabezpieczyć nasze konta internetowe poprzez… własne zachowanie, takie jak specyficzne poruszanie myszką lub tempo uderzania w klawiaturę.
Inżynier materiałowy
Każdy przedmiot, z którym obcujesz na co dzień, zbudowany jest z konkretnych tworzyw, takich jak polimery, kompozyty czy stopy metali. Dzięki pracy inżyniera materiałowego wprowadzane na rynek produkty, maszyny i sprzęty są coraz lżejsze i trwalsze, mają coraz lepsze właściwości fizyczne i chemiczne. Dzięki specjalistom z tej dziedziny rozwija się przemysł i produkcja. To praca dla osób, które lubią badać, eksperymentować i mieć wpływ na otaczającą rzeczywistość. Inżynierowie materiałowi będą mogli znaleźć pracę w wielu branżach gospodarki.
Jakie przedmioty ścisłe są ważne w tym zawodzie?
Matematyka dla inżynierów materiałowych to podstawa, ponieważ w swojej pracy nieustannie dokonują obliczeń i pomiarów właściwości badanych tworzyw. Dzięki chemii potrafią łączyć ze sobą różne substancje chemiczne, a nawet wynajdywać nowe. Fizyka z kolei pozwala zrozumieć, w jaki sposób oddziałują na siebie materiały oraz skąd biorą się ich właściwości, takie jak przewodzenie prądu czy wytrzymałość na odkształcenia.
Dowiedz się więcej
Chciał(a)byś wiedzieć, jak wyglądają studia w dziedzinie inżynierii materiałowej, czego można się nauczyć i gdzie pracować? Sporo dowiesz się z krótkiego filmu prezentującego ten kierunek na Politechnice Warszawskiej.
Garbage designer
Czy zastanawiasz się czasami, jaki procent odpadów, które wyrzucamy do kosza, zostaje ponownie wykorzystany? Praca garbage designera, czyli projektanta śmieci, polega na projektowaniu przedmiotów, wykonanych w części lub całości z materiałów po recyklingu, np. plastików czy starych ubrań. Jest to również osoba, która doradza firmom, w jaki sposób produkować przyjaźniejsze środowisku opakowania. Zapotrzebowanie na takich specjalistów jest na razie niewielkie, ale będzie z pewnością wzrastać w kolejnych latach.
Jakie przedmioty ścisłe są ważne w tym zawodzie?
W pracy osoby zajmującej się recyklingiem i upcyklingiem podstawą jest chemia. Projektant śmieci musi wiedzieć, czy dany materiał jest bezpieczny do przetworzenia (nietoksyczny) oraz jakie ma właściwości chemiczne. Dzięki fizyce zna wytrzymałość badanych materiałów i może określić, do jakich ponownych zastosowań będą odpowiednie. Matematyka jest z kolei punktem wyjścia do wykonywania rysunków technicznych i obliczeń, na podstawie których powstają nowe przedmioty.
Dowiedz się więcej
Jeżeli interesujesz się recyklingiem, zachęcamy Cię do lektury bloga nanowosmieci.pl, w którym Julia Wizowska przystępnie tłumaczy, jak ograniczać ilość śmieci w swoim życiu i poprawnie je segregować. Pokazuje również, w jaki sposób można dać przedmiotom drugie życie.
Specjalista sztucznej inteligencji
Rozpoznawanie obiektów na zdjęciach, złożone systemy rekomendacyjne podpowiadające kolejny film do obejrzenia, automatyczne systemy sprzedaży czy inteligentne sprzęty AGD… Sztuczna inteligencja znajduje niezliczone zastosowania w w dzisiejszym świecie – i wciąż pojawiają się nowe. Specjaliści zajmujący się tą dziedziną tworzą programy komputerowe, które gromadzą olbrzymie wolumeny danych, uczą się na ich podstawie i wykorzystują wnioski do rozwiązywania złożonych problemów. Jest to praca dla innowatorów, osób ciekawych świata i takich, które lubią się uczyć.
Jakie przedmioty ścisłe są ważne w tym zawodzie?
Matematyka jest niezbędna do tworzenia wielowymiarowych modeli, na podstawie których sztuczna inteligencja uczy się przetwarzać informacje. W obszarze sztucznej inteligencji konieczna jest także znajomość języków programowania i narzędzi do przetwarzania ogromnych zbiorów danych, a zatem informatyka.
Dowiedz się więcej
Co potrafi sztuczna inteligencja? Czy powinniśmy się jej bać? Obejrzyj materiały youtuberki popularnonaukowej Kasi Gandor:
- ”Sztuczna inteligencja: szansa czy zagrożenie?”
- ”Big data, sztuczna inteligencja i biotechnologia. Co przyniesie nam jutro?”
Inżynier biomedyczny
Nowoczesne protezy, sztuczne narządy, urządzenia diagnostyczne – tym wszystkim może się zajmować inżynier biomedyczny, który pomaga lekarzom poprawiać jakość życia pacjentów za pomocą zdobyczy technologii. Dzięki pracy inżynierów biomedycznych osoby chore lub niepełnosprawne mogą liczyć na powrót do pełnej sprawności.
Jakie przedmioty ścisłe są ważne w tym zawodzie?
Jest to bardzo interdyscyplinarna ścieżka kariery. Chemia jest niezbędna do poszukiwania materiałów biokompatybilnych, czyli takich, z których można zrobić protezę, którą organizm zaakceptuje jako własną część. Fizyka pozwala dobrać materiały o wymaganych parametrach, aby na przykład wszczepiona człowiekowi proteza stawu nie rozsypała się po roku użytkowania. Znajomość matematyki pozwala na wykonywanie dokładnych obliczeń, symulacji oraz tworzenia programów komputerowych dla urządzeń diagnostycznych.
Dowiedz się więcej
Obejrzyj film o protezach bionicznych nowej generacji.
Aktuariusz
Aktuariusz to wysoko wykwalifikowany specjalista dbający o równowagę finansową w firmach ubezpieczeniowych. Dzięki aktuariuszom z jednej strony ubezpieczyciele mają zapewnioną płynność finansową, a z drugiej klienci mogą liczyć na wypłatę odszkodowań w przypadku niespodziewanych zdarzeń życiowych, np. wypadku, śmierci bliskiej osoby, kradzieży samochodu. W codziennej pracy aktuariusz zajmuje się m.in. ustalaniem wysokości składek polis, kalkulowaniem ryzyka różnych wydarzeń losowych i monitorowaniem rezerw kapitałowych towarzystw ubezpieczeniowych.
Aktuariusz to zawód regulowany, co oznacza, że aby go wykonywać, konieczne jest zdanie państwowego egzaminu. Na przedstawicielach tego zawodu spoczywa również duża odpowiedzialność. Aktuariusze są bardzo dobrze wynagradzani i poszukiwaniu na rynku pracy.
Jakie przedmioty ścisłe są ważne w tym zawodzie?
Najważniejszą dziedziną wiedzy dla aktuariusza jest zaawansowana matematyka (analiza matematyczna, statystyka, rachunkowość, teoria prawdopodobieństwa), potrzebna do szacowania wysokości składek, świadczeń, rezerw finansowych, szkód majątkowych w różnych scenariuszach. Aktuariusze bardzo często korzystają z zaawansowanych programów statystycznych i języków programowania, dlatego konieczna jest znajomość informatyki.
Dowiedz się więcej
Jak działają ubezpieczenia? Co można ubezpieczyć i dlaczego warto? Obejrzyj 7-minutowy, animowany film, który w przystępny sposób tłumaczy podstawy tego zagadnienia.
Jeśli powyższymi opisami wzbudziłam Twoje zainteresowanie, odwiedź Mapę Karier i sprawdź opisy pozostałych kilkuset zawodów. Może któryś z nich szczególnie Ci się spodoba i sprawi, że z ciekawością spojrzysz w przyszłość i poczujesz większą motywację do nauki przedmiotów ścisłych?
Daj nam znać, co sądzisz o Mapie Karier. Czy informacje tam udostępnione poszerzyły Twoją wiedzę? Napisz do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.!
O autorce
Klaudia Stano - edukatorka i analityczka danych w fundacji Katalyst Education, zaangażowana w rozwój projektów pistacja.tv i mapakarier.org.