Powtórka last minute przed egzaminem

Każdy egzamin to stres. Ten stres jest dużo mniejszy, gdy jest się przygotowanym. Jak zaplanować efektywną powtórkę, gdy do ważnego egzaminu zostało mało czasu? Warto skorzystać z łatwo przyswajalnych źródeł wiedzy, takich jak darmowe lekcje Pi-stacji.

Pi-stacja zawiera komplet materiałów zgodnych z programem nowej szkoły podstawowej. Filmy są krótkie, dobrze zaprojektowane i wolne od błędów, co sprawia że świetnie nadają się do szybkiej powtórki przed egzaminem lub sprawdzianem. Pamiętaj jednak: do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu gimnazjalnego nie można przygotować się w kilka godzin. Warto kilka dni wcześniej zajrzeć na pistacja.tv i pouczyć się z dostępnymi tam filmami (lista sugerowanych playlist poniżej). Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Szczęście znacznie częściej sprzyja tym, którzy mu pomagają!

Co jednak, gdy zostały tylko godziny? Zakładając, że zostawimy sobie dość czasu, aby porządnie się wyspać – to podstawowa rada, o skuteczności udowodnionej naukowo – lepiej poświęcić je na dogłębne przeanalizowanie kilku złożonych zadań, niż na rozwiązanie kilkudziesięciu prostych. Zadania z egzaminu ósmoklasisty z matematyki są bowiem łatwe na poziomie obliczeń, lecz dość wymagające na poziomie koncepcyjnym. Zaprojektowano je tak, aby sprawdzały przede wszystkim wymagania ogólne podstawy programowej, które w podręcznikach szkolnych i na lekcjach nierzadko są pomijane, bo brakuje na nie czasu. Chodzi o takie wymagania, jak „(I.2) weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania”, czy „(III.2) dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji”. Dogłębne analizowanie złożonych zadań pomaga wzmocnić te kompetencje. Uczy również uważnego czytania ich treści – rzecz niezwykle ważna, bo obliczenie nie tego, co było trzeba, należy do najczęstszych błędów na egzaminach.


14 „pewniaków” na egzamin ósmoklasisty:

 1. Obliczenia praktyczne - prędkość, droga i czas
 2. Ostrosłupy
 3. Procenty - zastosowanie
 4. Równania - zadania
 5. Zadania dowodowe - geometria
 6. Twierdzenie Pitagorasa
 7. Sumy algebraiczne - działania
 8. Działania na pierwiastkach
 9. Prawdopodobieństwo
 10. Układ współrzędnych
 11. Własności funkcji
 12. Symetria
 13. Średnia i mediana
 14. Proporcje

Źródła:

 1. Podstawa programowa obowiązująca dla egzaminu ósmoklasisty: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/podstawa-programowa/
 2. Podstawa programowa obowiązująca dla egzaminu gimnazjalnego: https://cke.gov.pl/egzamin-gimnazjalny/podstawa-programowa/