Nasze próbne arkusze składają się całkowicie z nowych zadań, nie pochodzących z poprzednich egzaminów i są bezpłatne. Nasz egzamin przebiega podobnie do oficjalnego. W poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r.o godz. 9:00 opublikowaliśmy link do pliku z próbnym arkuszem w formacie PDF. Jednocześnie udostępniliśmy formularz do wpisywania odpowiedzi. Po przesłaniu wypełnionego formularza uczestnicy otrzymali natychmiastową informację o swoim wyniku z zadań zamkniętych.
W formularzu uczestnicy mogli również zaznaczyć, które zadania otwarte sprawiły im najwięcej problemów. Te, które wskazało najwięcej osób, rozwiązaliśmy i objaśniliśmy na żywo na naszym kanale na YouTube. Po streamie opublikowaliśmy pełny klucz odpowiedzi do zadań otwartych i zamkniętych.
Zajrzyj do zakładki „Wymagania”, aby sprawdzić, czego nie będzie na egzaminie maturalnym z matematyki w 2024 roku. W zakładce „Jak się przygotować” znajdziesz porady dotyczące pisania egzaminów i przygotowywania się do nich.
Wymagania obowiązujące na egzaminie maturalnym z matematyki (poziom podstawowy) w 2024 roku nie obejmują następujących tematów z podstawy programowej:
Źródła:
Jak zaplanować efektywną powtórkę, gdy do ważnego egzaminu zostało mało czasu? Warto skorzystać z łatwo przyswajalnych źródeł wiedzy, takich jak darmowe lekcje Pi-stacji.
Pi-stacja zawiera komplet materiałów zgodnych z programem szkoły podstawowej. Filmy są krótkie, dobrze zaprojektowane i wolne od błędów, co sprawia że świetnie nadają się do szybkiej powtórki przed egzaminem lub sprawdzianem. Pamiętaj jednak: do egzaminu ósmoklasisty czy matury nie można przygotować się w kilka godzin. Jeśli jednak masz przed sobą jeszcze kilka dni, można wiele zdziałać. Postępuj według następujących kroków:
Na przyszłość pamiętaj, że nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Szczęście znacznie częściej sprzyja tym, którzy mu pomagają! Zadania z egzaminu ósmoklasisty i matury z matematyki są łatwe na poziomie obliczeń, lecz dość wymagające na poziomie koncepcyjnym. Zaprojektowano je tak, aby sprawdzały przede wszystkim wymagania ogólne podstawy programowej, które w podręcznikach szkolnych i na lekcjach nierzadko są pomijane, bo brakuje na nie czasu. Chodzi o takie wymagania, jak „(I.2) weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania”, czy „(III.2) dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji”. Analizowanie złożonych zadań (zwłaszcza tekstowych) pomaga wzmocnić te kompetencje, dlatego warto im poświęcić trochę czasu, zamiast tłuc w nieskończoność zadania schematyczne. Trzeba też pamiętać o uważnym czytaniu treści zadań – rzecz niezwykle ważna, bo obliczenie nie tego, co było trzeba, należy do najczęstszych błędów na egzaminach.
Nie wszystkie tematy z podstawy programowej pojawiają się na egzaminach. Centralna Komisja Egzaminacyjna okresowo publikuje wymagania, w których wymienione są tematy obowiązujące na danym egzaminie. Można je znaleźć na stronie: https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-maturalny-w-formule-2023/podstawa-programowa/
Powodzenia! ❤