Wyniki wyszukiwania

Filtry:
Matematyka Szkoła Podstawowa VII-VIII
Znaleziono 458

Wybierz poziom edukacyjny


Wybierz przedmiot


Materiały w języku ukraińskim / Українські матеріали

Ostrosłupy

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy ostrosłupów. Dowiesz się z niej czym są ostrosłupy, jak je opisywać oraz nazywać. Nauczysz się jak obliczać ich objętość i jak rysować dowolne ostrosłupy. Poznasz sposoby na rysowanie ich siatek oraz na wyznaczanie pola powierzchni. Dowiesz się też, jak obliczać odcinki w ostrosłupach korzystając z twierdzenia Pitagorasa.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Koło i okrąg

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy kół i okręgów. Dowiesz się z niej czym jest liczba pi i w jaki sposób wyznaczyć obwód koła i długość okręgu. Poznasz również przybliżenia liczby pi wykorzystywane w zadaniach matematycznych. Nauczysz się, w jaki sposób obliczać pole koła. Dowiesz się, czym charakteryzują się okręgi współśrodkowe i jaką figurą geometryczną jest pierścień kołowy. Poznasz też sposoby na obliczenie pola pierścienia kołowego.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Notacja wykładnicza

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy notacji wykładniczej. Dowiesz się jak zapisywać duże i małe liczby z wykorzystaniem notacji wykładniczej. Poznasz potęgi o wykładniku ujemnym i nauczysz się podstawowych praw działań z ich wykorzystaniem. Dowiesz się jak wykorzystać notację wykładniczą do zamiany jednostek. Nauczysz się również rozwiązywać zadania z wykorzystaniem notacji wykładniczej.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Wielokąty foremne

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy wielokątów foremnych. Dowiesz się z niej, czym charakteryzuje się wielokąt foremny i jak sprawdzić, czy dany wielokąt jest foremny. Poznasz wzór na wyznaczenie miary kąta wewnętrzego wielokąta foremnego i zobaczysz, jak został wyprowadzony. Nauczysz się też, jak obliczyć liczbę przekątnych w wielokątach foremnych. Poznasz również najważniejsze własności sześciokąta foremnego: miarę jego kąta wewnętrznego, pole oraz długość przekątnych.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII Szkoła Ponadpodstawowa

Pierwiastek sześcienny

miniatura
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, co to jest pierwiastek sześcienny z liczb sześciennych i niesześciennych i jak obliczać jego wartość dokładną i przybliżoną, jak korzystać z własności pierwiastków sześciennych oraz jak mnożyć i dzielić pierwiastki sześcienne z liczb sześciennych i niesześciennych, jak sprytnie korzystać z własności pierwiastków sześciennych oraz jak korzystać z tego, że iloraz pierwiastków tego samego stopnia jest pierwiastkiem z ilorazu liczb podpierwiastkowych, jak włączać i wyłączać czynnik spod pierwiastka, zamieniać liczby na pierwiastki sześcienne i sprawdzać, czy możemy pod znak pierwiastka sześciennego włączać liczbę ujemną.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Układ współrzędnych

miniatura
Opis: W tej playliście dowiesz się, jak określać położenie punktu, łatwo odnajdywać miasta na mapie, zaznaczać punkty w układzie współrzędnych i odczytywać ich współrzędne, a także, co to są współrzędne i jak je zapisywać, jak zbudowany jest układ współrzędnych i która oś nazywa się osią odciętych, a która osią rzędnych; powiemy ci też, jak obliczyć długość dowolnego odcinka w układzie współrzędnych oraz jak wyznaczyć współrzędne środka dowolnego odcinka w takim układzie, jakie punkty nazywamy współliniowymi i jak poszukiwać takich punktów.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Graniastosłupy

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy graniastosłupów. Dowiesz się z niej, czym jest graniastosłup, jakie wyróżniamy typy graniastosłupów, z jakich elementów składają się graniastosłupy oraz jak obliczyć pole powierzchni i objętość graniastosłupa.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Trójkąt 45,45,90

miniatura
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jakie są zależności między długościami boków w trójkątach o kątach 45, 45 i 90 stopni, jak z nich korzystać do obliczania długości przeciwprostokątnej znając długość przyprostokątnej i na odwrót, jak te zależności przydają się w zadaniach geometrycznych z czworokątami oraz jakie są związki między okręgami wpisanymi w kwadrat oraz okręgami opisanymi na kwadracie.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Trójkąt 30,60,90

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy zastosowania zależności występujących w trójkątach 30, 60, 90. Dowiesz się z niej jak rozpoznawać trójkąty specjalne, wykorzystywać ich własności oraz jak korzystać ze wzorów na pole i wysokość trójkąta równobocznego w zadaniach.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Proporcje

miniatura
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, co to są proporcje, jak obliczać nieznaną wartość w proporcji, co to jest proporcja prosta oraz co to jest proporcja odwrotna.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Twierdzenie Pitagorasa

miniatura
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak brzmi twierdzenie Pitagorasa, jak z niego korzystać do obliczania długości odcinków w trójkątach prostokątnych, prostokątach, rombach, trapezach i kwadratach, a także jak je wykorzystać do obliczania długości odcinków w układzie współrzędnych.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Zadania dowodowe - geometria

miniatura
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, czym są: twierdzenie matematyczne, założenie i teza, ile razy trzeba udowodnić twierdzenie, aby zawsze było prawdziwe, jak udowodnić, że dany kąt ma konkretną miarę, że proste są prostopadłe, jak udowadniać twierdzenia dotyczące rachunku kątów, dzielenia figur na mniejsze oraz przystawania figur, a także, jak wykorzystać znajomość twierdzeń do rozwiązywania zadań geometrycznych.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Równania - zadania

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy zastosowania równań w zadaniach. Dowiesz się z niej jak za pomocą równań rozwiązywać zadania geometryczne, zadania o liczbach, zadania tekstowe, zadania procentowe oraz zadania o wieku ludzi.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Trójkąty

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy trójkątów. Dowiesz się z niej jak udowodnić sumę kątów w trojkącie, jak zastosować nierówność trójkąta, jakie własności mają trójkąty równoramienne, równoboczne, prostokątne i rozwartokątne. Przypomnisz sobie co to jest wysokość w trójkącie i jak obliczamy pole trójkąta, jak stosujemy wzór na pole trójkąta w zadaniach. Dowiesz się, kiedy trójkąty są przystające i jak stosować przystawanie trójkątów w zadaniach.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Działania na pierwiastkach

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy działań na pierwiastkach. Dowiesz się z niej, w jaki sposób dodawać i odejmować pierwiastki, jak oszacować wartość pierwiastka oraz jak usunąć niewymierność z mianownika.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Symetria

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy symetrii. Dzięki niej poznasz dwa rodzaje symetrii: symetrię osiową i symetrię środkową. Dowiesz się, czym jest oś symetrii i środek symetrii oraz nauczysz się rozpoznawać figury symetryczne względem prostej i względem punktu. Poznasz figury osiowo- oraz środkowosymetryczne i dowiesz się, jak wyznaczać ich osie symetrii oraz środki symetrii. Nauczysz się też, jak utworzyć figury symetryczne w układzie współrzędnych XY.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Prawdopodobieństwo

miniatura
Opis: Z tej playlisty dowiesz się: co to jest prawdopodobieństwo i jak je obliczyć, co to jest zdarzenie pewne oraz zdarzenie niemożliwe, jaka jest szansa wyciągnięcia kulki o danym kolorze, jaka jest szansa wyciągnięcia losu wygrywającego,jakie jest prawdopodobieństwo wyrzucenia orła i reszki w rzucie symetryczną monetą i dwoma symetrycznymi monetami, jak obliczyć prawdopodobieństwo w rzucie jedną sześcienną kostką do gry, a także dwoma kostkami.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Prostokąty

miniatura
Opis: Z tych filmów dowiesz się, jaką figurę możemy nazwać prostokątem, a jaką kwadratem, jakie są własności tych figur oraz jak obliczyć pola i obwody tych czworokątów.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Porządkowanie informacji

miniatura
Opis: Ta playlista dotyczy porządkowania informacji. Dowiesz się z niej, jak korzystać tabel i w jaki sposób odróżnić wiersz od kolumny. Poznasz różne rodzaje wykresów: słupkowe, kołowe i procentowe. Nauczysz się też, jak z nich korzystać i odczytywać informacje. Dowiesz się również, w jaki sposób tworzyć własne tabele oraz jak przedstawiać dane w czytelny sposób. Nauczysz się, jak tworzyć własne wykresy: słupkowe, kołowe i procentowe.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII

Równania

miniatura
Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak zapisywać równania, jak rozwiązywać równania oraz poznasz odpowiedź na pytanie, ile rozwiązań może mieć równanie. Dowiesz się, że równania można mnożyć obustronnie, dzielić obustronnie, że od obu stron równania można odjąć tę samą liczbę oraz do obu stron równania można dodać tę samą liczbę. Nauczysz się rozwiązywać równania z ułamkami oraz takie, w których występują nawiasy. Dowiesz się także, w jaki sposób oraz dlaczego przekształcamy wzory.
Poziom:
Szkoła Podstawowa VII-VIII