Darmowe korepetycje
Darmowe wideolekcje przy niewielkim wsparciu rodzica mogą zastąpić płatne korepetycje.
Rynek płatnych korepetycji rośnie z każdym rokiem, ale ich ceny nie spadają. Za godzinę pracy doświadczonego korepetytora z matematyki trzeba zapłacić od 80 do 120 zł. Jeśli dziecko w szkole sobie nie radzi, a rodzic nie umie lub nie ma czasu mu pomóc, sięga do kieszeni i płaci – bo przecież przyszłość dziecka jest najważniejsza. Pół biedy, jeśli wystarczą 2-3 godziny. Gdy jednak dziecko ma duże zaległości, niejeden rodzic staje przed trudnym wyborem: zapożyczyć się czy odpuścić – i być może przekreślić szanse życiowe własnej pociechy. Ale istnieje alternatywa: YouTube. W darmowej edukacyjnej ofercie YouTube można dziś znaleźć nie tylko pokazy naprawy pralki czy instrukcje, jak zbudować farmę mobów w Minecrafcie (kto nie wie, o co chodzi, niech zapyta swoje dziecko), ale także pokaźną ilość dobrej jakości filmów pomagających w zrozumieniu szkolnej matematyki, fizyki, chemii i biologii.
Najpopularniejsze kanały matematyczne dopasowane do programu szkolnego tego przedmiotu to Matemaks i Tomasz Gwiazda. Oba oferują bezpłatne filmy z zakresu egzaminu maturalnego lub egzaminu ósmoklasisty. Warto również polecić kanał Khan Academy po polsku oraz powiązaną z nim darmową platformę ćwiczeniową do matematyki. Godne polecenia są liczne kanały udostępniające treści edukacyjne z przedmiotów przyrodniczych, takie jak Fizyka od podstaw, Pan Belfer, czy Axolotl, jednakże tylko Pi-stacja gwarantuje pełną zgodność z podstawą programową, pełne pokrycie programu nauczania i najwyższą, bezbłędną jakość. Wszystkie nasze filmy (wideolekcje) są przygotowywane przez doświadczonych korepetytorów i konsultowane przez nauczycieli matematyki z wieloletnim stażem pod kątem merytorycznym i metodologicznym. Przechodzą też staranną korektę. Filmom Pi-stacji po prostu można zaufać.
Wszystkie filmy publikowane na portalu pistacja.tv znajdują się również na YouTube na kanałach pistacjamatematyka, pistacjafizyka, pistacjachemia i pistacjabiologia. Na portalu łatwiej jednak je znaleźć, ponieważ są zebrane w playlisty odpowiadające tematom z podręczników (np. Pierwiastek kwadratowy czy Ssaki) i przypisane do działów podstawy programowej (np. Geometria przestrzenna czy Zjawiska cieplne). Każda wideolekcja jest opatrzona opisem, z którego można wywnioskować jego zawartość, a także opisana wymaganiami z podstawy programowej. Wreszcie, z portalu można pobrać na dysk dowolną wideolekcję w formacie MP4, jak również jej planszę podsumowującą w PDF oraz napisy dla osób niesłyszących. YouTube nie umożliwia zapisu filmów na dysk (przynajmniej w darmowej wersji), a możliwości dowiązania do programu szkolnego czy oferowania treści dodatkowych są tam bardzo ograniczone.
Jak pracować w domu z Pi-stacją
Wystarczy znaleźć playlistę na dany temat korzystając z wbudowanej wyszukiwarki lub katalogu działów podstawy programowej. Następnie wybrać konkretny film albo obejrzeć całą playlistę. To drugie może być lepszym wyborem. Chociaż każda wideolekcja Pi-stacji jest oddzielną całością i nie zawiera bezpośrednich odniesień do innych wideolekcji, filmy w playliście ułożone są w logicznym porządku. Obejrzenie całej playlisty pozwoli głębiej zrozumieć temat i skorygować ewentualne błędne przekonania.
W przypadku młodszych dzieci ważne jest, aby podczas oglądania filmu towarzyszył im dorosły lub starsze rodzeństwo, przynajmniej na początku. To zapewni motywującą obecność żywej osoby, dzięki której wideolekcja będzie mogła w pełniejszy sposób zastąpić korepetycje. Pozwoli też upewnić się, że komputer lub smartfon jest wykorzystywany do nauki, a nie rozrywki.
W trakcie oglądania wideolekcji należy zatrzymywać odtwarzanie w momentach wskazanych na ekranie pulsującym znakiem znakiem pauzy. To zachęta, żeby samemu spróbować rozwiązać przedstawione zadanie lub odpowiedzieć na pytanie, zanim prowadzący pokaże, jak to zrobić. Pamiętaj, że zawsze możesz cofnąć film i obejrzeć dany fragment tyle razy, ile potrzeba do zrozumienia.
Życzymy owocnej pracy!
Jeśli chcesz zgłosić jakieś uwagi do konkretnego zasobu lub ogólne, napisz do nas korzystając z zielonego okienka w prawym dolnym rogu ekranu lub formularza kontaktowego.