Wyniki wyszukiwania ( 162 )

miniatura

Równania kwadratowe i postać iloczynowa

Opis: Ta playlista dotyczy rozwiązywania równań kwadratowych oraz postaci iloczynowej funkcji kwadratowej. Dowiesz się z niej, jak rozwiązywać równania kwadratowe oraz skąd wynikają wzory na pierwiastki równania kwadratowego. Nauczysz się również zapisywać funkcję kwadratową w postaci iloczynowej oraz zamieniać różne postaci funkcji kwadratowej.
miniatura

Węglowodory

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, czym są węglowodory, jak są zbudowane i jaka jest różnica między węglowodorami nasyconymi i nienasyconymi. Poznasz wzory i nazwy systematyczne pierwszych pięciu związków z szeregów homologicznych alkanów, alkenów i alkinów oraz ich właściwości fizyczne i chemiczne. Dowiesz się także, czym jest ropa naftowa, jakie są produkty jej destylacji oraz jakie zastosowanie mają polimery.
miniatura

Potęgi i pierwiastki

Opis: Ta playlista dotyczy potęg i pierwiastków. Dowiesz się z niej, czym są pierwiastki kwadratowe, sześcienne i wyższych stopni oraz nauczysz się jak skutecznie obliczać wyrażenia zawierające pierwiastki. Poznasz związek, jaki zachodzi pomiędzy potęgami i pierwiastkami oraz dowiesz się, czym jest potęga o wykładniku wymiernym. Nauczysz się wykorzystywać prawa działań na potęgach o wykładniku wymiernym w zadaniach obliczeniowych i dowodowych.
miniatura

Ostrosłupy

Opis: Ta playlista dotyczy ostrosłupów. Dowiesz się z niej czym są ostrosłupy, jak je opisywać oraz nazywać. Nauczysz się jak obliczać ich objętość i jak rysować dowolne ostrosłupy. Poznasz sposoby na rysowanie ich siatek oraz na wyznaczanie pola powierzchni. Dowiesz się też, jak obliczać odcinki w ostrosłupach korzystając z twierdzenia Pitagorasa.
miniatura

Koło i okrąg

Opis: Ta playlista dotyczy kół i okręgów. Dowiesz się z niej czym jest liczba pi i w jaki sposób wyznaczyć obwód koła i długość okręgu. Poznasz również przybliżenia liczby pi wykorzystywane w zadaniach matematycznych. Nauczysz się, w jaki sposób obliczać pole koła. Dowiesz się, czym charakteryzują się okręgi współśrodkowe i jaką figurą geometryczną jest pierścień kołowy. Poznasz też sposoby na obliczenie pola pierścienia kołowego.
miniatura

Obliczenia praktyczne - prędkość, droga i czas

Opis: Ta playlista dotyczy praktycznego obliczania prędkości, drogi i czasu. Dowiesz się z niej, jak obliczyć pokonaną drogę przy danej prędkości i danym czasie metodą graficzną, za pomocą proporcji lub za pomocą wzoru. Poznasz metodę zamiany jednostek prędkości. Dowiesz się także, czym jest prędkość średnia, jak obliczyć prędkość przy danej drodze i danym czasie, czy jak obliczyć czas przy danej drodze i danej prędkości za pomocą proporcji i za pomocą wzoru.
miniatura

Notacja wykładnicza

Opis: Ta playlista dotyczy notacji wykładniczej. Dowiesz się jak zapisywać duże i małe liczby z wykorzystaniem notacji wykładniczej. Poznasz potęgi o wykładniku ujemnym i nauczysz się podstawowych praw działań z ich wykorzystaniem. Dowiesz się jak wykorzystać notację wykładniczą do zamiany jednostek. Nauczysz się również rozwiązywać zadania z wykorzystaniem notacji wykładniczej.
miniatura

Wielokąty foremne

Opis: Ta playlista dotyczy wielokątów foremnych. Dowiesz się z niej, czym charakteryzuje się wielokąt foremny i jak sprawdzić, czy dany wielokąt jest foremny. Poznasz wzór na wyznaczenie miary kąta wewnętrzego wielokąta foremnego i zobaczysz, jak został wyprowadzony. Nauczysz się też, jak obliczyć liczbę przekątnych w wielokątach foremnych. Poznasz również najważniejsze własności sześciokąta foremnego: miarę jego kąta wewnętrznego, pole oraz długość przekątnych.
miniatura

Obliczenia praktyczne - tabele i wykresy

Opis: Ta playlista stanowi wprowadzenie do statystyki opisowej. Dowiesz się z niej, czym jest statystyka i po co z niej korzystamy. Nauczysz się korzystać z tabel, wykresów słupkowych oraz wykresów kołowych. Poznasz też różnice między wykresami punktowymi i liniowymi oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach wykorzystywać każdy z nich.
miniatura

Bryły - zadania

Opis: W tej playliście podsumowano informacje dotyczące brył. Dowiesz się z niej, jak obliczyć objętość i pole powierzchni brył obrotowych: walca, stożka oraz kuli. Poznasz również przekroje osiowe tych brył. Nauczysz się też, w jaki sposób zamieniać jednostki objętości.
miniatura

Pieszy i pasażer

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak poruszać się po mieście jako pieszy i jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię zarówno w mieście jak i poza miastem. Poznasz różne rodzaje przejść dla pieszych i zasadę ograniczonego zaufania. Powiemy ci, dlaczego idąc drogą poza miastem warto nosić odblaski i jaskrawe elementy garderoby. Poznasz też zasady bezpiecznego przechodzenia przez tory kolejowe i dowiesz się, czym jest i jak powinna poruszać się drogą kolumna pieszych. Na koniec powiemy ci, jak bezpiecznie podróżować środkami komunikacji zbiorowej, jak kupić i aktywować bilet i jak czytać rozkłady jazdy.
miniatura

Prawidłowe reagowanie w sytuacjach zagrożenia

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, kogo zaliczamy do niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak należy reagować w obliczu wypadku drogowego, jak poprawnie oznakować miejsce wypadku drogowego i udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym oraz jakie są najważniejsze numery alarmowe, pod które należy dzwonić, by wezwać służby ratunkowe. Dowiesz się też, jak prawidłowo prowadzić resuscytację, prowizorycznie unieruchamiać złamania, opatrywać zranienia, zakłucia i otarcia, tamować krwawienie z nosa, a także kiedy trzeba zgłosić się po fachową pomoc nawet z drobnym urazem.
miniatura

Moje bezpieczeństwo

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i reagować na różnego rodzaju zagrożenia. Poznasz sposoby zapobiegania infekcjom, uszkodzeniom ciała, chorobom, uzależnieniom oraz jak unikać trujących roślin i jadowitych zwierząt i jak postępować w razie zranienia, czy ukąszenia.
miniatura

Moje najbliższe otoczenie

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jakie są zależności między składnikami środowiska przyrodniczego i antropogenicznego oraz ocenisz zmiany zagospodarowania terenu wpływające na wygląd krajobrazu najbliższej okolicy. Ponadto poznasz pochodzenie nazwy własnej miejscowości oraz miejsca występowania obszarów chronionych, pomników przyrody i obiektów zabytkowych w najbliższej okolicy. Będziesz umieć uzasadniać potrzebę ich ochrony. Nauczysz się również oceniać krajobraz pod względem jego piękna oraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego „małej ojczyzny”.
miniatura

Moje ciało

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak współpracują ze sobą różne układy w ciele człowieka: ruchowy, krwionośny, pokarmowy, oddechowy, wydalniczy, nerwowy oraz jak działają i współdziałają narządy zmysłów: smaku węchu, wzroku, słuchu, równowagi. Ponadto poznasz najważniejsze zasady dbania o siebie oraz zobaczysz, jak zmienia się ciało dziewczyny i chłopaka w trakcie dojrzewania.
miniatura

Optymalizacja

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, co to są zadania optymalizacyjne i jak je rozwiązywać. Zobaczysz, jak wyznaczyć wzór funkcji kwadratowej na podstawie treści zadania i jaki jest schemat postępowania w zadaniach optymalizacyjnych z algebry i geometrii, w tym osadzone w układzie współrzędnych.
miniatura

Ochrona przyrody

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jaki jest wpływ człowieka na różnorodność biologiczną oraz jakie są przykłady gospodarczego użytkowania ekosystemów. Ponadto zrozumiesz, dlaczego ochrona różnorodności biologicznej jest konieczna i jakie są formy ochrony przyrody w Polsce.
miniatura

Ewolucja życia

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, czym jest ewolucja i jakie są źródła wiedzy o jej przebiegu. Ponadto poznasz pojęcia dobór naturalny i dobór sztuczny oraz różnice między nimi. Nauczysz się też patrzeć na podobieństwa i różnice między człowiekiem a małpami człekokształtnymi jako na wynik procesów ewolucyjnych.
miniatura

Tkanki

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak rozpoznawać pod mikroskopem, na schemacie, na zdjęciu lub na podstawie opisu tkanki roślinne i tkanki zwierzęce. Ponadto poznasz ich cechy adaptacyjne do pełnienia określonych funkcji.
miniatura

Organizacja i chemizm życia

Opis: Z tej playlisty dowiesz się, jak są zbudowane wszystkie organizmy żywe, jakie pierwiastki chemiczne i związki chemiczne wchodzą w skład komórek oraz jak zbudowane są komórki roślin, zwierząt i bakterii.