Wyniki wyszukiwania ( 184 )

Równania kwadratowe i postać iloczynowa
Opis:
Ta playlista dotyczy rozwiązywania równań kwadratowych oraz postaci iloczynowej funkcji kwadratowej. Dowiesz się z niej, jak rozwiązywać równania kwadratowe oraz skąd wynikają wzory na pierwiastki równania kwadratowego. Nauczysz się również zapisywać funkcję kwadratową w postaci iloczynowej oraz zamieniać różne postaci funkcji kwadratowej.

Węglowodory
Opis:
Z tej playlisty dowiesz się, czym są węglowodory, jak są zbudowane i jaka jest różnica między węglowodorami nasyconymi i nienasyconymi. Poznasz wzory i nazwy systematyczne pierwszych pięciu związków z szeregów homologicznych alkanów, alkenów i alkinów oraz ich właściwości fizyczne i chemiczne. Dowiesz się także, czym jest ropa naftowa, jakie są produkty jej destylacji oraz jakie zastosowanie mają polimery.

Potęgi i pierwiastki
Opis:
Ta playlista dotyczy potęg i pierwiastków. Dowiesz się z niej, czym są pierwiastki kwadratowe, sześcienne i wyższych stopni oraz nauczysz się jak skutecznie obliczać wyrażenia zawierające pierwiastki. Poznasz związek, jaki zachodzi pomiędzy potęgami i pierwiastkami oraz dowiesz się, czym jest potęga o wykładniku wymiernym. Nauczysz się wykorzystywać prawa działań na potęgach o wykładniku wymiernym w zadaniach obliczeniowych i dowodowych.

Ostrosłupy
Opis:
Ta playlista dotyczy ostrosłupów. Dowiesz się z niej czym są ostrosłupy, jak je opisywać oraz nazywać. Nauczysz się jak obliczać ich objętość i jak rysować dowolne ostrosłupy. Poznasz sposoby na rysowanie ich siatek oraz na wyznaczanie pola powierzchni. Dowiesz się też, jak obliczać odcinki w ostrosłupach korzystając z twierdzenia Pitagorasa.

Koło i okrąg
Opis:
Ta playlista dotyczy kół i okręgów. Dowiesz się z niej czym jest liczba pi i w jaki sposób wyznaczyć obwód koła i długość okręgu. Poznasz również przybliżenia liczby pi wykorzystywane w zadaniach matematycznych. Nauczysz się, w jaki sposób obliczać pole koła. Dowiesz się, czym charakteryzują się okręgi współśrodkowe i jaką figurą geometryczną jest pierścień kołowy. Poznasz też sposoby na obliczenie pola pierścienia kołowego.

Obliczenia praktyczne - prędkość, droga i czas
Opis:
Ta playlista dotyczy praktycznego obliczania prędkości, drogi i czasu. Dowiesz się z niej, jak obliczyć pokonaną drogę przy danej prędkości i danym czasie metodą graficzną, za pomocą proporcji lub za pomocą wzoru. Poznasz metodę zamiany jednostek prędkości. Dowiesz się także, czym jest prędkość średnia, jak obliczyć prędkość przy danej drodze i danym czasie, czy jak obliczyć czas przy danej drodze i danej prędkości za pomocą proporcji i za pomocą wzoru.

Notacja wykładnicza
Opis:
Ta playlista dotyczy notacji wykładniczej. Dowiesz się jak zapisywać duże i małe liczby z wykorzystaniem notacji wykładniczej. Poznasz potęgi o wykładniku ujemnym i nauczysz się podstawowych praw działań z ich wykorzystaniem. Dowiesz się jak wykorzystać notację wykładniczą do zamiany jednostek. Nauczysz się również rozwiązywać zadania z wykorzystaniem notacji wykładniczej.

Wielokąty foremne
Opis:
Ta playlista dotyczy wielokątów foremnych. Dowiesz się z niej, czym charakteryzuje się wielokąt foremny i jak sprawdzić, czy dany wielokąt jest foremny. Poznasz wzór na wyznaczenie miary kąta wewnętrzego wielokąta foremnego i zobaczysz, jak został wyprowadzony. Nauczysz się też, jak obliczyć liczbę przekątnych w wielokątach foremnych. Poznasz również najważniejsze własności sześciokąta foremnego: miarę jego kąta wewnętrznego, pole oraz długość przekątnych.

Obliczenia praktyczne - tabele i wykresy
Opis:
Ta playlista stanowi wprowadzenie do statystyki opisowej. Dowiesz się z niej, czym jest statystyka i po co z niej korzystamy. Nauczysz się korzystać z tabel, wykresów słupkowych oraz wykresów kołowych. Poznasz też różnice między wykresami punktowymi i liniowymi oraz dowiesz się, w jakich sytuacjach wykorzystywać każdy z nich.

Bryły - zadania
Opis:
W tej playliście podsumowano informacje dotyczące brył. Dowiesz się z niej, jak obliczyć objętość i pole powierzchni brył obrotowych: walca, stożka oraz kuli. Poznasz również przekroje osiowe tych brył. Nauczysz się też, w jaki sposób zamieniać jednostki objętości.

Ameryka Północna i Ameryka Południowa
Opis:
Ta playlista opowiada o Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Poznasz położenie i środowisko przyrodnicze tych dwóch kontynentów oraz zróżnicowanie ich ludności. Dowiesz się, co nazywamy zielonymi płucami świata. Powiemy Ci też, jak wyglądają amerykańskie megamiasta, czym jest technopolia i dlaczego Stany Zjednoczone są potęgą gospodarczą.

Dokumentacja techniczna
Opis:
Z tej playlisty dowiesz się, czym jest pismo techniczne i jakie rozróżniamy jego typy. Poznasz zasady rysowania prostych równoległych i prostopadłych. Powiemy Ci, jak wyglądają linie w rysunku technicznym i jakie jest ich zastosowanie. Ponadto dowiesz się, co to jest wymiarowanie i jak prawidłowo zwymiarować przedmiot. Nauczysz się tworzyć rzuty prostokątne oraz aksonometryczne, czyli izometryczne i dimetryczne. Ponadto zobaczysz, jak prawidłowo wykonać rysunek techniczny złożeniowy.

Jak korzystać z mapy?
Opis:
Z tej playlisty dowiesz się, czym zajmuje się geografia. Poznasz mapę i jej podstawowe elementy. Nauczysz się posługiwać mapą w terenie, w tym obliczać odległości na mapie i w terenie oraz różnicę wysokości.

Nowoczesny świat techniki
Opis:
Ta playlista jest o otaczających nas urządzeniach. Dowiesz się, jak działają, z czego są zbudowane, do czego się przydają oraz co z nimi zrobić, gdy się zepsują. Nauczysz się też tworzyć algorytmy, według których działają różne urządzenia. Poznasz także zasady programowania robotów przemysłowych. Oprócz tego otrzymasz garść szczegółów o elementach elektronicznych takich jak dioda, opornik, kondensator, tranzystor, cewka czy układ scalony.

Ruchy Ziemi
Opis:
W tej playliście znajdziesz informacje na temat Układu Słonecznego. Dowiesz się, jak porusza się Ziemia w Układzie Słonecznym i czym te ruchy skutkują dla nas – mieszkańców Ziemi. Poznasz strefy oświetlenia Ziemi oraz przypomnisz sobie strefy klimatyczne i krajobrazowe na Ziemi.

Gospodarka Europy
Opis:
Z tej playlisty dowiesz się, czym jest przemysł oraz dlaczego we Francji mógł się rozwinąć nowoczesny przemysł wysokich technologii i w jaki sposób kraj ten podnosi konkurencyjność swojej gospodarki. Powiemy Ci też, do czego potrzebna nam energia i jakie są jej rodzaje. Poznasz główne źródła energii i sposoby jej pozyskiwania z uwzględnieniem wpływu warunków naturalnych. Dowiesz się też, dlaczego warto stawiać na odnawialne źródła energii, jakie cechy decydują o atrakcyjności turystycznej jakiegoś miejsca, dlaczego turyści najchętniej spędzają urlopy w krajach Basenu Morza Śródziemnego i czego oczekują od idealnego miejsca wypoczynku. Opowiemy Ci też o ciemnych stronach masowej turystyki, takich jak tłok, hałas i drożyzna, i jak próbują jej przeciwdziałać stali mieszkańcy turystycznych regionów.

Krajobraz Polski
Opis:
W tej playliście poznasz charakterystyczne cechy krajobrazów Polski. Dowiesz się, co je ukształtowało, jaka jest ich rzeźba terenu, flora i fauna, a także, które są naturalne, a które antropogeniczne, i co to oznacza.

Lądy i oceany na Ziemi
Opis:
Z playlisty dowiesz się, czym jest globus. Poznasz elementy siatki geograficznej poprowadzonej na globusie. Dowiesz się, jak nazywają się kontynenty i oceany na naszej planecie oraz poznasz ich położenie. Dowiesz się, co to była epoka wielkich odkryć geograficznych. Poznasz największych podróżników, ich odkrycia oraz trasy, którymi podróżowali.

Obszary okołobiegunowe
Opis:
Z tej playlisty dowiesz się, czym są i gdzie leżą obszary polarne, zwane też okołobiegunowymi, jakie wody je opływają i jaki panuje tam klimat. Poznasz rośliny i zwierzęta spotykane w Antarktyce, czyli wokół bieguna południowego oraz te żyjące za kołem podbiegunowym północnym, czyli w Arktyce. Poznasz też zdobywców bieguna północnego i południowego, oraz życie na polskich polarnych stacjach badawczych. Opowiemy, jakie zmiany zachodzą w obszarach okołobiegunowych i jaki wpływ ma na nie działalność człowieka, dlaczego globalna cyrkulacja powietrza sprzyja zanieczyszczaniu obszarów wokół biegunów i jak wykorzystuje się te obszary do monitorowania zmian klimatu na Ziemi. Dowiesz się też, czym są wojny o zasoby i dlaczego się nasilają oraz dlaczego Antarktyda to największy rezerwat przyrody na Ziemi i jak przyczynił się do tego Układ Antarktyczny.

Radość tworzenia
Opis:
Z tej playlisty dowiesz się, na czym polega filcowanie, poznasz podstawowe ściegi ręczne i podstawy obsługi maszyny do szycia. Powiemy Ci, jak prawidłowo zaplanować wykonanie pracy praktycznej i jakie narzędzia i materiały są niezbędne do wykonywania prac praktycznych z papieru, drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Pokażemy Ci też, jak wygląda plan działania zawierający czynności, jakie należy po kolei wykonać, aby stworzyć daną pracę.