Dowiedz się: co to jest symbol pierwiastka i jak się go zapisuje, co nazywamy okresem w układzie okresowym, co nazywamy grupą w układzie okresowym, ile jest grup, a ile okresów w układzie okresowym, jak powstał układ okresowy.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: CHM-SP78-I.9CHM-SP78-II.2CHM-SP78-II.6
Dowiedz się: jak z układu okresowego odczytać liczbę powłok w atomie, jak z układu okresowego odczytać liczbę elektronów na ostatniej powłoce, jak zbudowany jest atom, jak zbudowane jest jądro atomowe, jaki ładunek niosą cząstki budujące atom każdego pierwiastka.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: CHM-SP78-II.1CHM-SP78-II.2CHM-SP78-II.6
Dowiedz się: z jakich elementów zbudowane jest jądro atomowe, o czym mówi nam liczba atomowa Z, jakie informacje zawiera liczba masowa A, jak obliczamy liczbę neutronów w jądrze, które cząstki decydują o masie pierwiastka, jaki ładunek niosą cząstki budujące atom.
Dowiedz się: czym są izotopy, czym różnią się od siebie izotopy jednego pierwiastka, do czego wykorzystuje się izotopy, które pierwiastki występują w przyrodzie w postaci jednego trwałego izotopu, czym jest promieniotwórczość, dlaczego atomy ulegają rozpadowi.
Dowiedz się: co nazywamy atomem, co nazywamy związkiem chemicznym, czym jest cząsteczka, jak odróżnić atom od cząsteczki, jak zapisujemy i odczytujemy liczby atomów i cząsteczek.
Dowiedz się: co to jest elektroujemność, jakie są rodzaje wiązań chemicznych w substancjach, jak się określa rodzaj wiązania chemicznego na podstawie elektroujemności, jak zapisać wzór elektronowy w cząsteczce chemicznej.
Dowiedz się: w jakich substancjach powstaje wiązanie kowalencyjne, jak się tworzy wiązanie kowalencyjne, jaka jest różnica między wiązaniem kowalencyjnym niespolaryzowanym a spolaryzowanym, jaka jest różnica elektroujemności między pierwiastkami w substancjach z wiązaniem kowalencyjnym, jak obliczać różnicę elektroujemności między pierwiastkami w związku chemicznym.
Dowiedz się: w jakich substancjach powstają wiązania jonowe, na czym polega utworzenie wiązania jonowego między pierwiastkami, jaka jest różnica elektroujemności między pierwiastkami w związkach jonowych, co to jest jon, anion, kation, jak obliczać ładunek jonów dodatnich i ujemnych.
Dowiedz się: jakie są właściwości fizyczne i chemiczne związków jonowych oraz kowalencyjnych, w jakich stanach skupienia występują związki jonowe oraz kowalencyjne, jaka jest rozpuszczalność związków jonowych i kowalencyjnych w rozpuszczalnikach polarnych i niepolarnych, jak związki jonowe i kowalencyjne przewodzą prąd elektryczny i ciepło.
Dowiedz się: co to jest wartościowość pierwiastka, jak się określa maksymalną wartościowość pierwiastka względem wodoru i tlenu, jakie są wartościowości wszystkich pierwiastków z grup pierwszej i drugiej oraz wybranych pierwiastków z grup od trzynastej do siedemnastej.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: CHM-SP78-II.13CHM-SP78-II.14CHM-SP78-II.15
Dowiedz się: jak zapisujemy związek chemiczny za pomocą symboli pierwiastków, jak tworzymy wzory sumaryczne i strukturalne związków chemicznych, jak tworzymy nazwy dwupierwiastkowych związków chemicznych.
Poziom: Szkoła Podstawowa VII-VIII
Punkty podstawy: CHM-SP78-I.9CHM-SP78-II.10CHM-SP78-II.14CHM-SP78-II.15
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. Czytaj więcej...